Zebra Chapmanova

Zebry Chapmanovi, vlastníme dvě, jsou to kluci a jmenují se Amír a Afrik.

 

Níže si můžete přečíst něco o zebrách.

 

 

Equus quagga chapmanni
Řád: lichokopytníci
Zapsána v Červené knize ohrožených zvířat IUCN

Zebra Chapmanova je poddruh zebry stepní a obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mozambiku v jihovýchodní Africe. Tato zebra má na světlé srsti široké černé pruhy s hnědými mezipásy. Charakteristické zbarvení slouží jako vynikající maskovací systém, z dálky nejsou zebry téměř vidět a zblízka se jeví mohutnější. Pruhy také usnadňují komunikaci uvnitř stáda, žádné dvě zebry nemají stejné pruhování - když se detailně zadíváte na našeho Amíra a nebo Afrika, tak sami můžete hledat rozdíly. Zebra dorůstá v kohoutku výšky přibližně 125 cm, váží 250 - 270 kg.

Zebry žijí ve skupinách 10 - 30 jedinců s harémovou strukturou, kdy je ve stádě jeden dospělý samec. Při cestách kráčí první nejstarší samice, za ní mláďata, další členové stáda a nakonec samec. V případě nebezpečí se stádo semkne do kruhu, s mláďaty uprostřed. Zebry dokáží běžet na krátké vzdálenosti až 50 km/hod. Většinu dne tráví zebry na pastvě. Živí se převážně tvrdými stepními travinami, což v našem podnebí nahrazujeme senem.

Samice je březí 350 dní a rodí jedno mládě. To se již po pár hodinách přidává ke stádu. Ve většině případů se pasou ve volné přírodě společně s žirafami nebo gazelami, lépe tak registrují případné nebezpečí.

 

Amír a Afrik

Záznamy: 1 - 4 ze 4