Český sportovní pony

Equus

Třída savci (Mammalia)
Řád lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď koňovití (Equidae)
Rod kůň (Equus)

Český sportovní pony (zkráceně ČSP) je malé, poměrně nové koňské plemeno, které se svým malým vzrůstem řadí mezi poníky. Pony je velmi přátelský, ochotný k práci, je nenáročný a odolný.

POPIS

  • Kohoutková výška se pohybuje mezi 111 - 148 centimetry.
  • Jsou povoleny všechny typy zbarvení i odznaků, taktéž rousy.
  • Tělo je vždy dobře osvalené a souměrné. Hlavu má český pony suchou s malýma, vysoko posazenýma ušima a širokými nozdrami. Krk je dostatečně dlouhý, dobře nasazený a osvalený, u hřebců bývá klenutý. Lopatky jsou šikmé a dlouhé, hrudník široký a hluboký. Kohoutek nebývá příliš výrazný. Ocas je dobře nasazený i nesený. Kopyta jsou zdravá a silná s tvrdou rohovinou.

HISTORIE

  • Toto plemeno vzniklo na podnět Asociace chovatelů sportovních pony, která podala návrh plemenné knihy pro plemeno "český sportovní pony" a ten byl ministerstvem zemědělství schválen.
  • Důvodem vzniku byla i možnost využití spousty kvalitních klisen s výbornými sportovními výsledky bez prokázaného původu. Tím se plemeno zároveň stalo i finančně dostupné pro cílovou věkovou skupinu. Toto plemeno vzniklo obdobně jako podobně využívaní koně v okolních státech (německý jezdecký pony, slovenský malý sportovní kůň) na základě křížení jezdeckých koní malého rámce s poníky velšského typu.
  •  V tomto chovu je možné se setkat i s jedinci bez známého původu, u jedinců se známým původem jimi bývají ponyové z českých chovů, shetlandští ponyové, velšští ponyové, huculové a fjordští koně. V malém množství i arabští plnokrevníci a čeští teplokrevníci. Plemenná kniha českého sportovního pony byla založena v roce 2000. V roce 2006 tvořilo chovnou populaci českého sportovního ponyho přibližně 580 koní v poměru 530:50 (klisny:hřebci).

VYUŽITÍ

  • Český sportovní pony je všestranně využitelný. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá krmitelnost, dlouhověkost, nenáročnost, je také velmi odolný.
  • Při jeho chovu a šlechtění se klade důraz na dobrý charakter, rozvážnost, ovladatelnost a vysokou inteligenci. Charakteristická je rovněž ochota k práci. Využívá se jako jezdecký pony, je snadno ovladatelný i méně zkušenými jezdci. Využívá se také v zápřahu. Je velmi vděčným rodinným koněm.

NAŠI KONĚ

Elizabeth

Čertík

Damien