Chameleon jemenský

Chamaeleo calyptratus

Třída : plazi (Reptilia)
Podřád : ještěři (Sauria)

Čeleď : chameleonovití (Chamaeleonidae)

Rod : chameleon (Chamaeleo)

Původ

  • Chameleon jemenský obývá horské a podhorské polopouště na jihu a jihozápadě Arabského poloostrova v oblasti od province Asír s Saúdské Arábii až do Jemenu k okolí města Aden. Zde se vyskytuje se v nadmořských výškách mezi 1200 - 2000 m n. m.Ferální populace, vzniklé únikem či vypuštěním chameleonů chovaných v zajetí, existují na Floridě a na Havajských ostrovech.

Potrava

  • Je to samotářské zvíře. Je velice žravý, dlouhým jazykem lapá drobný hmyz.

Popis

  • Samec může dorůst do délky až 50cm, samice je výrazně menší, do 40cm celkové délky. Chameleon jemenský má širokou tlamu a nezávisle na sobě pohyblivé oči, hlava nese nápadnou přilbu, která může být u dospělého samce až 4 cm vysoká.
  • Prsty jsou opatřené silnými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý.
  • Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na náladě mění ze světle citronově zelené do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré. Rozmnožující se a březí samice jsou velmi temně zelené s modrými a žlutými skvrnami. Výraznost těchto znaků závisí na několika faktorech, mimo jiné na zdraví, náladě a teplotě těla ještěra.

Zajímavosti

  • Je to stromový živočich, žije ve větvích akácií, na sukulentních rostlinách a keřích. Den tráví ve výšce 1 - 3 m nad zemí, nocuje na nejvyšších větvích.