Osel domácí

Asinus

Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: Koňovití (Equidae)
Rod: Osel (Asinus)

PŮVOD

  • Po celá tisíciletí byl osel využíván jako silné, houževnaté, tažné a nenáročné zvíře. Je schopný nést velmi těžký náklad na dlouhé vzdálenosti s minimálními nároky na množství i kvalitu vody a krmení.
  • Ještě nedávno se s ním Středoevropané mohli setkat pouze při cestách na Jadran či Balkán. Dnes se ale začíná toto zvíře chovat i v České republice. Spíše ale jako domácí mazlíček k zábavě či práci na domácích farmách.

POTRAVA

  • Jeho potravu tvoří převážně trávy, různé byliny a někdy i tuhé listí křovin. Svými zuby dokáže rozdrtit i značně tuhé části rostlin. Na oslích stoličkách můžeme pozorovat vysoké korunky. Ty se však rychle opotřebovávají, proto dochází k jejich růstu během celého života jedince. Jelikož často obývá oblasti s nedostatkem vláhy, musí za vodou a potravou neustále putovat. Charakteristické pro něho je, že vidí dobře ve tmě. (na rozdíl od koní) . Je tedy možné ho v noci pozorovat při pastvě.

POPIS

  • Osli jsou využíváni pro nošení nákladu .

ZAJÍMAVOSTI

  • Základní chody osla jsou stejně jako u jiných koňovitých - krok, klus, cval, ale většinou osla uvidíte pohybovat se pomalu a rozvážně.