Welsh part bred

Equus

Třída savci (Mammalia)
Řád lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď koňovití (Equidae)
Rod kůň (Equus)

Velšský polokrevník(welsh part-bred) je kůň,který má ve svém rodokmenu nejméně 12,5% ve WSB registrované velšské krve. Toto procento je počítáno jak ze strany matky,tak ze strany otce,nebo kumulativně od obou.

PŮVOD A HISTORIE

  • Původ tohoto plemene spadá do Velské Británie.

POPIS A CHARAKTERISTIKA

  • Výška velšského polokrevníka není nijak omezena.Můžeme se tedy setkat jak s welsh part-bredy poníky(jejichž KVH je menší než 148cm)tak s koňmi,kteří jsou vyšší jak 148 cm.V našem kraji se setkáváme jak s kříženci čistokrevných velšských poníků a kobů s jezdeckými poníky a shetlandskými poníky,tak i s plnokrevníky či teplokrevníky.U tohoto plemene jsou povoleny všechny barvy včetně strakáčů.Hlava welsh part-breda je ušlechtilá,suchá,výrazná s typickými znaky velšského ponyho.Krk je dostatečně dlouhý,dobře nasazený,zužující se k vazu.Tělo má být středně dlouhé s elastickým hřbetem,širokou bederní oblastí a výrazným kohoutkem.Dalšími znaky jsou dlouhá,šikmá a dobře položená ple,dlouhá a šikmá záď s ne příliš vysokým nasazením ocasu.Welsh part-bred má mít dobře vyvynuté híždě,tvz"kalhoty". Má mít krátké,oválné holeně a dobře tvarovaná,kulatá a pevná kopyta.Pohyb je prostorný,elastický,pružný,plný taktu,volně přicházející z plece s energetickým posunem ze zadních nohou.

POVAHA

  • Odvážný,charakterní,s vyrovnaným temperamentem a ochotný k práci.VyužitíWelsh part-bred je výkonný jezdecké a závodní kůň ve velšském typu,ale i kůň vhodný pro volný čas.Získal si uznání jako kůň,který má předpoklady uplatnit se ve vrcholových soutěžích.Je vhodným jezdeckým koněm pro celou rodinu díky svým vlastnostem a velkému výškovému rozmezí.

ZAJÍMAVOSTI

  • Vzhledem k tomu,že se u nás v zemi možnostem křížení jednotlivýh plemen koní s čistokrevnými velšskými poníky meze nekladou a stejně tak import velšských polokrevníků ze zahraničí je v plném proudu,můžeme se v budoucnu těšit na prezentaci nejrůznějších typů ušlechtilých welsh part-bredů. I toto plemeno mají milovníci koní možnost vidět jako ucelenou kategorii rozdělenou do jednotlivých tříd podle věku a pohlaví na chovatelských přehlídkách pro velšská plemena pony a kob, které u nás pořádá společnost pro chov welsh pony a cob (SCHWPC).Webové stránky této společnosti se spoustu zajímavostí jsou www.welsh.cz

NAŠI KONĚ

Jerry

Archer

Sigma