Rosela pestrá 

Platycercus eximius 

Třída : ptáci (aves)
Řád : papoušci (Psittaciformes)
Čeleď : papouškovití (Psittacidae)

Rod : Platycercus

ŽIVOT V PŘÍRODĚ 

  • Rosela pestrá obývá řídce zalesněné nebo křovinaté oblasti, zahrady a parky v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii a také Nový Zéland, kde v současné době obývá Severní ostrov[3] a okolí Dunedinu na Jižním ostrově. 
  • Je to vynikající letec; její let je velmi rychlý. 
  • Páry hnízdí v odumřelých eukalyptových stromech. Samice sedí na vejcích 18 až 21 dnů, přičemž se střídá se samečkem. Mláďata krmí oba rodiče. Mladí ptáci vylétají z hnízda přibližně po 4–5 týdnech. Rodiče je však ještě 2–3 týdny přikrmují. 

POTRAVA

  • V přírodě tvoří hlavní potravu rosel pestrých travní semena. Proto je základem krmné dávky směs různých druhů zrnin s důrazem na proso a lesknici. 
  • Velkou radost roselám ale uděláte i různými druhy trav v květu či jejich semeny. Rády si pochutnají i na ovoci či mrkvi a výraznou složku potravy musí tvořit i zelené krmení. Namátkou jmenujme pampelišky, ptačinec, různé druhy jetele nebo kokošku pastuší tobolku.  

POPIS 

  • Náleží mezi středně velké papoušky, dorůstá průměrně 30 cm. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď a vrchní část břicha, na hřbetě je porostlá tmavými pery s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera má modravá a zbývající část ocasu tmavě zelenou. Obě pohlaví jsou si přitom zbarvením velice podobná, samice má však v porovnání se samcem poněkud jednotvárnější zbarvení.