Kosman běločelý

Callithrix jacchus

Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Primáti (Primates)
Čeleď: Kosmanovití (Callitrichidae)
Rod: Kosman (Callithrix)

ŽIVOT V PŘÍRODĚ

  • Jejich přirozená domovina je Brazílie (severovýchodní část).
  • Je to denní primát, který tráví většinu času na stromech. Pokud se cítí ohrožena, vztyčí prodlouženou srst na temeni hlavy a postaví se na zadní končetiny pro vzdání větší velikosti.
  • Žije ve skupinkách tvořených 3 až 12 jedinci. Skupiny nemusejí být tvořeny v přírodě jen jednou rodinou, ale občas se zde objevují zástupci několika rozdílných rodin, vedeny nejsilnějším párem. Není teritoriální a různé domácí lokality se vzájemně překrývají. Stejně jako většina kosmanů.

POTRAVA

  • Potravu vyhledává téměř po celý den a živí se především ovocem, hmyzem, mladými listy a pupeny, malými plazy a nektarem, přičemž často prohledává pukliny ve větvích nebo dutiny stromů.

POPIS

  • Kosman bělovousý je malá opice, tělo měří bez ocasu 12 až 15cm, ocas je dlouhý 29,5 až 35cm, z celkové velikosti tvoří 2/3. Samci váží okolo 250g, samice jsou mírně lehčí, hmotnost je odhadována na 230g. Přední část těla je zbarvena tmavohnědě, zadní šedohnědě, přes tělo se táhnou tmavé pruhy. Také ocas je poset pruhy, ty jsou však světlé. Horní část hlavy je černá, u uší roste chomáč bílé srsti. Bíle zabarveno je rovněž čelo a obličej, ten většinou částečně ztmavne, když na něj zasvítí slunce.